Το 3ο Γυμνάσιο στην αναδάσωση της πλαγιάς του Υμηττού

12 Ιουνίου 2017

Το 3ο Γυμνάσιο στην αναδάσωση της πλαγιάς του Υμηττού

DSCN1393_1

Η συνεργασία του Σχολείου μας με το Δήμο υπήρξε σταθερή καθόλη τη διάρκεια της  χρονιάς όχι μόνο σε θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου αλλά και στην εκπαίδευση των μαθητών μας στον Εθελοντισμό 노을 다시 다운로드. Μία τέτοια ευκαιρία ενεργούς δράσης στο πεδίο είχαμε στις 27 Νοεμβρίου 2016, κατά την οποία τα μέλη της ομάδας μας πήραν μέρος στην εθελοντική αναδάσωση της πλαγιάς του Υμηττού που επλήγη από την πυρκαγιά 버추어 캅 2 다운로드. Είχαμε τη δυνατότητα να δούμε τη διοργάνωση μιας εθελοντικής πρωτοβουλίας που αφορά την αποκατάσταση του φυσικού περιβάλλοντος, να διαπιστώσουμε το μέγεθος της καταστροφής, να αναλάβουμε συγκεκριμένα καθήκοντα στο πεδίο και να διαπιστώσουμε με τα ίδια μας τα χέρια το συνδυασμό θέλησης και πράξης Download the Penguin Jumping game. Η ομάδα μας φύτεψε δεκάδες δενδρύλλια και ένιωσε τη χαρά της προσφοράς και της συνεισφοράς 007 Spectre Hangul subtitle.

Ανάλογη δράση που πραγματοποιήθηκε ξανά σε συνεργασία με το Δήμο, την Εθελοντική Φιλοζωική ομάδα, την ομάδα Πολιτικής Προστασίας και τους αγαπητούς μας φίλους εθελοντές από το Let?s Do It Greece, πραγματοποιήθηκε στο  χώρο του Σχολείου μας στις 23 Δεκεμβρίου deep web files. Αν και ο καιρός μας άλλαξε τα προκαθορισμένα σχέδια για δράση των μαθητών της Β Γυμνασίου στο πεδίο του Υμηττού σχετικά με τη δασοπροστασία, κανένας από τους συνεργαζόμενους φορείς δεν πτοήθηκε και όλη η ενέργεια και η θέλησή τους μεταφέρθηκε στο  Σχολείο μας, με αποτέλεσμα μια δυνατή εμπειρία όλων των συμμετεχόντων Prezi file. Αρχικά πρέπει να ευχαριστήσουμε την  Φουσκίδου που με τη συνοδεία κτηνιάτρου, μετέφερε την εμπειρία της Εθελοντικής φιλοζωικής ομάδας και την ανάγκη ενεργού δράσης προς τους τετράποδους φίλους μας μέσα από μια εκ βαθέων συζήτηση με τους μαθητές Corel painter. Παράλληλα, στην αυλή οι εκπρόσωποι της Πολιτικής Προστασίας και η αστείρευτη σε ενέργεια και χαμόγελο ομάδα του Let?s do it Greece έδωσαν τη δική τους οπτική για την προσφορά των νέων στον εθελοντισμό, εξάσκησαν  τους μαθητές στη σημασία της συνειδητής παρατήρησης και οργανωμένης παρέμβασης και μας ενέπνευσαν με τη φυσική και διανοητική τους παρουσία να αναλάβουμε το δικό μας ρόλο στην κοινωνία των πολιτών Download Windows 10 gpedit.msc. Σας ευχαριστούμε!